Δεκ 21

Πρόγραμμα Erasmus

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus το σχολείο μας υποδέχτηκε τους εταίρους από Αυστρία, Ρουμανία Ιταλία, Ισπανία, Τουρκία, Λετονία. Η Στ τάξη  με την κυρία Χριστίνα, τη μουσικό μας, την κυρία Πόπη και την κυρία Χριστίνα των εικαστικών, αλλά και η Στ τάξη του 2ου Μειονοτικού Σχολείου, με την κυρία Μαρίνα, ετοίμασαν μια μικρή γιορτή που περιλάμβανε, καλωσόρισμα στις γλώσσες των εταίρων με ένα μικρό δρώμενο και τραγούδια. Η κυρία Πόπη  μίλησε για το σχολείο μας και στο τέλος  τα παιδιά μοίρασαν ευχετήριες κάρτες που ετοίμασαν τα ίδια.Συγχαρητήρια σε όλους!

P1020084P1020085P1020081

Νοε 21

Πρόγραμμα eTwinning: «Ελλάδα, μια φανταστικά υπέροχη χώρα»

Οι μαθητές του Τμήματος ένταξης του σχολείου μας σε συνεργασία με μαθητές τμημάτων Ένταξης σε άλλες πόλεις  μέσα από το πρόγραμμα επικοινωνούν, συνεργάζονται, μοιράζονται κι αποτελούν μέρος μιας συναρπαστικής κοινότητας μάθησης.Σκοπός του προγράμματος να γνωρίσουν και να προβάλλουν τις ομορφιές της πόλης μας αλλά και των άλλων πόλεων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.Ειδικότεροι στόχοι: να κατακτήσουν γεωγραφικές γνώσεις για την Ελλάδα, να κατακτήσουν χαρτοκοπτικες δεξιότητες,, να αποκτήσουν γνώσεις πάνω στην ηλεκτρονική επικοινωνία, να κατακτήσουν την ανάγνωση μέσα από την αναζήτηση πληροφοριών, να βελτιώσουν την αυτοεικόνα τους.Το πρόγραμμα ήδη ξεκίνησε. Καλό ταξίδι, παιδιά!

Νοε 20

Γιορτή Πολυτεχνείου

P1020050 P1020044

Οι μαθητές της Στ τάξης ζωντάνεψαν μέσα από τα θεατρικά τους  τα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Την επιβολή της δικτατορίας, το μούδιασμα του κόσμου, τις βιαιότητες κι  αυθαιρεσίες, την αντίδραση , την ενότητα και την αντίσταση του κόσμου μέχρι την αποκατάσταση της δημοκρατίας.

P1020040

Σεπ 29

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ

Στο πλαίσιο του Σχολικού Δικτύου Εκπαίδευσης και Υποστήριξης (ΣΔΕΥ) του Υπουργείου Παιδείας, έρευνας και Θρησκευμάτων, θα παρευρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Τετάρτη και ώρα 8.30-12.30 ψυχολόγος και κοινωνικός λειτουργός, για την υποστήριξη των μαθητών, όταν εμφανίζουν δυσκολίες μάθησης ή συμπεριφοράς ή ένταξης στο σχολικό περιβάλλον, μέσω παρατήρησης και αξιολόγησης όπου κρίνεται αναγκαίο.

Σεπ 06

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2017-18 θα γίνει την Δευτέρα 11/9/2017 και ώρα 9:00agiasmos (1)

Απρ 30

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Για το σχολικό έτος 2017-2018 στην Α τάξη γράφονται οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1/1/2011 έως 31/12/2011.

Απαραίτητα δικαιολογητικά γα την εγγραφή είναι:

1. Βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού.

2.Βεβαίωση φοίτησης του νηπιαγωγείου που φοιτά.

3. Αποδεικτικό της κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός νερού, ρεύματος, τηλεφώνου όπου να αναγράφεται το όνομα του πατέρα ή της μητέρας.

4. Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥΜ).

Το πιστοποιητικό γέννησης το αναζητά η σχολική μονάδα από το πληροφοριακό σύστημα, με τη βοήθεια των στοιχείων που δηλώνει ο/η γονέας/κηδεμόνας στην αίτησή του.

Φεβ 14

Τηλεοπτικό σποτ του ΚΕΘΙ για την ένταξη των προσφυγόπουλων στα σχολεία

Δεκ 15

Ενισχυτική διδασκαλία: Μπούζιου Μαρία