Ψηφιακό πλανητάριο

Σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέών και Κηδεμόνων φιλοξενήσαμε στην αυλή του σχολείου το φορητό ψηφιακό πλανητάριο Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τον ήλιο με το τηλεσκόπιο αλλά και να παρακολουθήσουν στον σταθερό θόλο του πλανητάριου μια  εντυπωσιακή ψηφιακή  παράσταση.

P1020258

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Μετά από πρόσκλησή μας , την Τρίτη 22 Μίου, η Τροχαία Κομοτηνής παραβρέθηκε στο σχολείο μας. Ενημέρωσε τους μαθητές των Γ και Δ τάξεων σε θέματα σχετικά με τη σωστή συμπεριφορά τους σαν πεζοί, επιβάτες αλλά και οδηγοί.P1020255

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Από την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση του εκπαιδευτικού της Πληροφορικής κ. Λογγίνου Λυρόπουλου του σχολείου μας. Τον ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και για τους προβληματισμούς που μας έθεσε.

Μπορείτε να κατεβάσετε την παρουσίαση σε μορφή pdf, πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο (6ο Δ.Σ. Κομοτηνής) 2018

Δράσεις με θέμα την άθληση και τη διατροφή.

P1020180P1020217P1020201P1020197P1020216P1020217P1020171P1020183Δραστηριότητες με θέμα την άθληση και τη διατροφή είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του σχολείου μας. Έκαναν ποδηλασία, παρακολούθησαν μια παρουσίαση γα τη διατροφή, χόρεψαν zumba, έτρεξαν σκυταλοδρομία με νικητή όποια ομάδα συγκεντρώσει τους περισσότερους πόντους από υγιεινές τροφές, γνώρισαν την ομάδα Volley ΑΕ Κομοτηνής, έπαιξαν βόλει. Ευχαριστούμε τον ποδηλατικό σύλλογο Θράκα Ιππέα, την ομάδα βόλεϊ ΑΕΚομοτηνής, τον γυμναστή κ., Πολυτσάκη με την ομάδα του και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τις όμορφες δράσεις.

Εγγραφή μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2018-2019

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης -δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους (δίνεται από το  σχολείο).

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της δεύτερης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15.00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Οι μαθητές του Ολοήμερου Προγράμματος δύνανται να εγγραφούν και στην Πρωινή Ζώνη Ολοημέρου (7-7.15 υποδοχή, 7.15-8.00 ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων), εφόσον συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός αιτήσεων

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα εγγράφονται:

• Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση εργασίας του φορέα εργασίας τους ή την κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο Ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα κι αν δεν έχει εξοφληθεί.
  • Οι μαθητές των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες(πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, μονογονεϊκές, πολίτες τρίτων χωρών κλπ).
  • Προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων το αργότερο έως τις 12 Ιουνίου.