Εφαρμογή προγράμματος:Η σχολική τσάντα στο σχολείο

Σας ενημερώνουμε ότι την τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα, σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, θα εφαρμοσεί στο σχολείο μας το πρόγραμμα:”‘Ητσάντα στο σχσχολέιο”. Με τη συγκεκριμένη δράση, εγκύκλιος Φ7/219218/Δ1/13-1-2018, εππιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία των μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμιονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας(συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίζει ουσιαστιά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.Θα έχετε λοιπόν την ευκαιρία, απαλλαγμένοι από το άγχος των μαθημάτων να περάσετε όμορφες και δημιουργικλές στιγμές με το/τα παιδί/ιά σας. Οι τσάντες θα παραμένουν στις κλειδωμένες αίθουσες διδασκαλίας και οι μαθητές θα μπορούν να παίρνουν μαζί τους τα δοχεία νερού και φαγητού.

sxoleio_1